EUROLEAGUE

‘Αδελφική’ Νίκη!

Άλλη μια νίκη για την ομάδα του Ολυμπιακού απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα αυτή την φορά για την 13η αγωνιστική στην Euroleague στο ΣΕΦ!

Μια σχετικά εύκολη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα σε μια αναμέτρηση που είχε γιορτινό χαρακτήρα μιας και οι δύο ομάδες έχουν αδελφικές σχέσεις! Με τους γνωστούς απόντες ο Γιάννης Σφαιρόπουλος είδε την ομάδα του να αγωνίζεται σχετικά καλά κατά διαστήματα.

Ο Βασίλης Σπανούλης δεν χρειάστηκε να ταλαιπωρηθεί στον αγώνα αφού οι συμπαίχτες του έπαιζαν και για αυτόν όπως και τον Γιώργο αλλά και για τον Ντάνιελ. Πάρα πολύ καλός για ένα ακόμα ματς ο Ματ Λοτζέσκι που συνέχισε όπως σταμάτησε στην Πυλαία. Άξιοι συμπαραστάτες και οι Μιλουτίνοφ και Γκρίν. Συνεχίζει να ανεβάζει στροφές ο Γιάνγκ και να δείχνει ενθαρρυντικά δείγματα γραφής αλλά και ο Αγραβάνης που ήταν αρκετά σοβαρός μετά από καιρό αν και στην τελευταία φάση το φάουλ στο τρίποντο που κάνει ήταν ‘παιδιάστικο’.

Αρκετά ισορροπημένη ήταν η πρώτη περίοδος με τον Ολυμπιακό να παίζει δυνατά στην επίθεση αξιοποιώντας στο έπακρο τον Μιλουτίνοφ ο οποίος ήταν σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Ερυθρός Αστέρας πάλι, χτύπαγε κοντά στο καλάθι και έβρισκε αρκετά εύκολα διαδρόμους για εύκολες διεισδύσεις.  Κάπως έτσι οι δυο ομάδες ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο με σκορ 22-18. Μετά τα παράπονα του Γιάννη Σφαιρόπουλου για την τραγική αμυντική λειτουργία και σε συνδυασμό με τον Λοτζέσκι που ‘πυροβολούσε’  από την περιφέρεια (3/3 τρίποντα) η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 11 ( σκορ ημιχρόνου 45-34).

Με την επιστροφή των ομάδων για την Τρίτη περίοδο η διαφορά ανέβηκε στους 16 μετά από το τρίποντο του Μάντζαρη. Με την μπάλα στην επίθεση να πηγαίνει στον Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε την περίοδο με σκορ 56-43. Οι Σέρβοι όμως δεν είχαν πει την  τελευταία τους κουβέντα και δεν παράτησαν ποτέ την αναμέτρηση! Έφτασαν την διαφορά στους 7 ( στο 69-62 στο 38’) και ενώ έδειχναν να έχουν την ψυχολογία με το μέρος τους ένα ανόητο φάουλ έστειλε τον Γκρίν στις βολές (2/2) και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε (71-62). Το τελικό 73-65 δεν αντικατοπτρίζει ακριβώς την αναμέτρηση αφού οι Σέρβοι ήταν κακοί και μόνο με το ξέσπασμα στο τέλος έσωσαν την διαφορά!

Έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε τις 9 νίκες χωρίς να ιδρώσει ιδιαίτερα. Ο αρχηγός των ερυθρολεύκων φάνηκε ότι ήταν ανέτοιμος και δεν χρειάστηκε να ζοριστεί μιας και το ματς ήταν στο χέρι των παιχτών των ερυθρολεύκων.

Αρκετά καλός και μαχητικός συνεχίζει να είναι ο Πάτρικ Γιάνγκ και φαίνεται να βρίσκει τα πατήματά του και ότι μπορεί να βοηθήσει στην δύσκολη συνέχεια την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-34, 56-43, 73-65

Οι πόντοι των ομάδων

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 15 (1), Μπιρτς 1, Γιανγκ 2, Τολιόπουλος, Παπαπέτρου 2, Σπανούλης 5, Αγραβάνης 9 (1), Μιλουτίνοφ 11 (7 ριμπ.), Παπανικολάου 5, Μάντζαρης 3 (1), Λοτζέσκι 18 (4), Αθηναίου 2.

ΕρυθρόςΑστέρας (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4, Ντάνγκουμπιτς 4, Μίτροβιτς 2 (1/6 σουτ), Λάζιτς, Ντόμπριτς 1, Σιμόνοβιτς 4 (2/8 σουτ), Τζένκινς 5 (1/7 σουτ), Γκούντουριτς 12, Γιόβιτς 16 (1 τρίπ.), Κούζμιτς 13 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 4.