EUROLEAGUE

Θα σέβεστε!

Εμείς πάντως τα λέγαμε…

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το αγαπημένο του ΟΑΚΑ, σε αυτό τον όγδοο γύρο της ευρωλίγκας, με σκορ 77-79, πραγματοποιώντας την πέμπτη του νίκη στην κανονική περίοδο της διοργάνωσης. Μία νίκη η οποία ενώ αρχικά φάνηκε πως θα ήταν εύκολη – κυρίως με το τέλος της δεύτερης περιόδου – τελικά ήρθε μετά κόπων και βασάνων, όπως μας έχει συνηθίσει βέβαια ο Θρύλος σε ορισμένα τέτοιου τύπου ματς.

Όπως ήταν στο χέρι του να πάρει αυτό το παιχνίδι, με τον ίδιο τρόπο θα μπορούσαμε κάλλιστα να πούμε ότι θα το έχανε επίσης άνετα μετά από μια κακή εμφάνιση στην τρίτη περίοδο στην οποία σημείωσε μόλις 14 πόντους έναντι του Παναθηναϊκού ο οποίος πέτυχε 24, κόβοντας έτσι τη διαφορά, περνώντας από το -8 στο +2. Επειδή όμως κανένα παιχνίδι μπάσκετ δεν τελειώνει στην τρίτη περίοδο(για κακή τύχη του τριφυλλιού), ο Ολυμπιακός δεν είχε πει ακόμα την τελευταία του κουβέντα καθώς στα 3 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα οι δύο αρχηγοί του, Σπανούλης και Πρίντεζης, συνεργάστηκαν εξαιρετικά με τον δεύτερο να πετυχαίνει γκολ-φάουλ και στη συνέχεια να ευστοχεί…κατά λάθος στη συμπληρωματική βολή χωρίς όμως μια τέτοια κίνηση να αποβεί μοιραία.

Καταλυτικοί παράγοντες, κύρια σημεία και τοποθετήσεις

Ο βασικός σέντερ του Ολυμπιακού, Κεμ Μπίρτς, βοήθησε την ομάδα του να κάνει σεφτέ στα καλάθια, σκοράροντας συνολικά 8 πόντους, όλοι στην πρώτη περίοδο και μάλιστα όταν το σκορ ήταν ακόμα στο 6-11.

Ο αρχηγός του Θρύλου, Βασίλης Σπανούλης, έδειξε ότι είναι ηγέτης για ακόμα μια φορά καθώς σημείωσε 22 πόντους και 8 ασίστ. Δεν υπήρξαν λίγες οι φορές που η άμυνα των Πρασίνων απλώς χάζευε παρακολουθώντας τον Kill Bill να διεισδύει προς το καλάθι και να σκοράρει με λέι-απ. Δικαιωματικά ήταν άλλωστε και ο mvp της αναμέτρησης.

Ο υπαρχηγός μας Άι Γιώργης, είχε 16 πόντους σε μια ήσυχη αλλά και πολύ μεστή εμφάνιση. Όπου τον χρειάστηκε η ομάδα ήταν εκεί και ήταν αυτός ο οποίος με τους τελευταίους του 3 πόντους χάρισε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Όσων αφορά τη διαιτησία, ήταν μέτρια με ορισμένα «περίεργα» σφυρίγματα και στις δύο πλευρές που ακόμη και στο ριπλέι αδυνατούσαμε να καταλάβουμε που ακριβώς έχει δοθεί το φάουλ.

Στο συγκεκριμένο παιχνίδι, δεν έφταναν όπως αποδείχτηκε ούτε οι βαζελικές βολές(σ.σ είναι οι βολές εκείνες των παιχτών του Παναθηναϊκού που η μπάλα πρέπει να έχει αναπηδήσει τουλάχιστον 3 φορές στη στεφάνη πριν καταλήξει μέσα στο καλάθι) για να βοηθήσουν το τριφύλλι να κερδίσει το ματς.